Thursday, January 01, 2009

jquery,prototype,mootools js libleri ve band karı

bu libler javascript olaylarında işimizi kolaylar ordan kaydır burdan götür gibi şeylerde. merak eden duymayanlarınız içinneyse konumuz şuki bu libleri herbirimiz bi şekilde kullanıyoruz. google amca yine burda devreye giriyor ve yazının ana konusu olarak oturuyor. eğer bu libleri kullanıyorsanız ve server bandınızdan kar etmek istiyorsanız işte bakmanız gereken sayfa. eğer include ederken kaynak olarak google amcamı gösterirseniz hepiniz server bandından kar ediyorsunuz. nasıl mı? ortalama 50kb olan js libleri her seferinde sizden değil ve google dan yükleniyor buda bizim serverımızdan bant karı etmemizi sağlıyor.

şimdide paranoyak açıdan yaklaşayim ama ya google kodu değiştirir kullanıcılarımızı ebegümeci yaparsa. buda sizin düşünmeniz gereken bişey. bankaysanız kullanmayın tabii ama normal forum blog veya para içermeyen her sitede kullanılması şiddetle tavsiye edilir.

No comments:

C# scan cs file and find variables values and names

using Microsoft . CodeAnalysis ; using Microsoft . CodeAnalysis . CSharp ; using Microsoft . CodeAnalysis . CSharp . Syntax ; using Xunit . ...